Realizace na klíč - jímky, septiky, filtry
Nabízíme:
- zaměření objektu realizace ZDARMA
- odborné poradenství - pomůžeme Vám s optimalizací odpadního systému ZDARMA
- vypracujeme podrobnou cenovou kalkulaci se zajímavými slevami ZDARMA
- realizujeme instalaci čističek odpadních vod, septiků, jímek, biologických a zemních filtrů, dešťových programů, přečerpávacích stanic nebo vodoměrných šachet
- zajišťujeme a organizujeme instalatérské a výkopové zemní práce a práce s těžkou technikou
- zajišťujeme záruční a pozáruční servis
- zajistíme výrobu na míru dle požadavků zákazníka
- zajistíme dotace NZU pro dešťový program
Neváhejte a kontaktujte nás.
ČOV od Ekocis
Domácí čistírny odpadních vod, někdy také čističky odpadních vod (zkráceně ČOV) jsou ideálním řešením pro všechny domácnosti, které nemají přístup k veřejné kanalizaci. Čistírna si efektivně a ekologicky poradí s odpadní vodou jakéhokoli objektu či domácnosti bez ohledu na velikost.
Nečekejte, až k vám dovedou kanalizaci, ani neplaťte za vývoz jímky nebo septiku. Bakterie v ČOV rozloží znečištění ve vodě s 97% účinností. Částice se usazují v kalojemu, který stačí dvakrát ročně odsát a využít ho třeba do kompostu. Pořiďte si domácí čistírnu a vyřešte otázku odpadní vody jednou provždy!
Pro jaké objekty jsou určeny čističky EK-S?
- domy, chalupy, chaty
- hotely, kempy, motely, benzínové stanice atd.
Čističky EK-S lze kombinovat ze 2 - 4 kusů a tím dosáhnout kapacity až 800 EO, čímž je mohou využívat i menší obce. Tyto instalace je nutné konzultovat s projektantem, výrobcem a provozovatelem ČOV a navrhnout je s přihlédnutím k místním obecním poměrům a požadavkům.
Další kladné vlastnosti biologické ČOV
- jednoduchá obsluha
- nízké náklady na elektrickou energii
Domácí čistírna odpadních vod není nic složitého
Naše domácí čistírny odpadních vod se vyznačují velmi jednoduchou konstrukcí. Jsou tvořeny dvěma základními částmi:
- První je plastová nádrž ve tvaru válce o výšce 1,5 metru a průměru 1,3 metru. Nádrž je rozdělena na několik sektorů, v nichž probíhají různé biologické procesy vedoucí k odbourání odpadu.
- Druhou, podstatně menší, ale neméně důležitou část představuje kompresor, který skrze několik ventilů vhání do ČOV vzduch. Právě v precizním nastavení vzduchových ventilů spočívá správné fungování čističky odpadních vod.
Naše ČOV jsou certifikované dle ČSN EN 12566-3+A2:2014 a to státním zkušebním ústavem (SZÚ Brno s.p.) a jsme tak jedni z mála v ČR s tímto osvědčením. Čistírna splní NV č.401/2015 Sb., a NV č.57/2016Sb.
Plastové jímky
Polypropylenové nádrže jsou mimořádně odolným, bezpečným a praktickým způsobem pro uchování nejen kapalných, ale také sypkých materiálů včetně chemikálií. Díky plastové konstrukci tyto jímky nepodléhají korozi, jsou cenově dostupné, manipulace s nimi je snadná a osazení bezproblémové. Není nutné o ně nijak speciálně pečovat, a přesto vydrží sloužit celá léta. Nádrže jsou vyrobeny z polypropylenových konstrukčních desek.
Technologie výroby i mimořádně kvalitní zpracování zajišťují vysokou míru bezpečnosti proti úniku uskladněného materiálu. Dodáváme několik typů plastových nádrží s širokou variabilitou použití a osazení - můžete je umístit ven, dovnitř, případně zakopat.
Co můžete v polypropylenové nádrži uskladnit
- Odpadní vodu
- Dešťovou vodu
- Pitnou i technickou vodu
- Granuláty a sypké materiály nejen pro potravinářský průmysl
- Kapaliny vyjma hořlavých
- Chemikálie a jiné agresivní látky
Inteligentní dešťový program, to je víc než jen nádrž na vodu
Využívejte dešťovou vodu efektivněji, než jen na zalévání ze sudu. Inteligentní dešťový program, který lze použít i pro chod domácnosti, vám ušetří přes polovinu nákladů na pitnou vodu.
Kromě toho šetříte také životní prostředí, protože neplýtváte pitnou vodou a nevpouštíte do půdy chlór a sůl. Dešťová voda je měkká, je tedy prospěšnější pro rostliny i pro domácí spotřebiče (nezpůsobuje vodní kámen). Spotřebiče tak mají delší životnost a vy opět šetříte.
6 dobrých důvodů, proč si pořídit dešťový program
- vaše účty za vodu klesnou o více než 50 %
- vodu využíváte na zahradě i v domácnosti
- nádrž je uložená pod zemí, nepřekáží vám jako sud s vodou
- šetříte životní prostředí
- systém funguje automaticky, o nic se nestaráte
- vyberete si přesně ten typ programu, který je pro vás nejvhodnější
Počítejte s námi: Čtyřčlenná rodina spotřebuje průměrně 600 l pitné vody za den, tj. 30 Kč denně. Ušetříte-li s dešťovým programem polovinu vody, investice do něj se vám vrátí za necelé 3 roky. Životnost dešťového programu je přitom více než 20 let.
Typy dešťového programu dle využití:
NDV - na zahradě i v domácnosti
V případě, že chcete kompletní dešťový program s rozvody vody v domě, využijete systémy typu NDV-EK s plastovým zásobníkem 1-25 m3. Systém je kompletní a zahrnuje technologii čerpání, filtry přítoku i výtlaku a automatické dopouštění z vodovodního řádu pro případ, že dojde dešťová voda.
NDA - k zalévání
Jestliže chcete dešťovou vodu využívat na jednoduché zalévání nebo mytí auta, postačí vám typ NDA. Samonosnou nádrž na dešťovou vodu typu NKL-EK o objemu 4-18 m3 můžete vystrojit automatickou vodárnou v plastovém kontejneru.
NDP - k zalévání i využití vody pod tlakem
Pro pravidelné využití dešťové vody na zahradě i do automatických zavlažovacích systémů si pořiďte typ NDP. Jedná se o jímku na dešťovou vodu NKL-EK s vestavěnou automatickou technologií (vodárna, nebo ponorné čerpadlo s potřebným tlakem). Nádrž můžeme vystrojit také filtrem pro zachycení hrubých nečistot.
Původní princip s modernější technologií
Zjednodušeně řečeno funguje dešťový program podobě jako sud z naší zahrádky. Avšak technické a technologické řešení je na vyšší a modernější úrovni. Každý systém se skládá z vodotěsné jímky svařené z polypropylenových dílců s masivním žebrováním. Nádrž (jímka) je uložená pod zemí a je vystrojená vybranou technologií NDV, NDA či NDP. Každá je opatřená přítokovým hrdlem ND 100-150 a přepadovým potrubím ND 100-150. Dle velikosti jsou nádrže samonosné nebo určené k obetonování.
Jak funguje dešťový program:
Zachytí vodu ze střechy → pomocí filtru vodu vyčistí od mechanických nečistot → vodu zachytí v retenční nádrži → využijete ji na zalévání i pro přívod do domácnosti.
Jímky, septiky a nádrže přizpůsobíme vašim požadavkům
Polypropylenové nádrže EKOCIS jsou vysoce konfigurovatelné dle vašich požadavků. Nejde přitom jen o tvar a rozměry. Na vaše přání mohou být navíc opatřeny technologickými přepážkami, otvory pro napojení potrubí, pevným nebo odnímatelným víkem a dalšími periferiemi.
Standardně dodáváme nádrže jako otevřené, nebo se záklopy s výztuhami a montážními vstupy pro zakopání do země. Nejsme ničím omezování a vyrobíme plastovou jímku ve vámi zadaném rozměru a povrchové úpravě v závislosti na použití.
Jímky a nádrže splňují požadavky vyhlášky MZd. č. 37/2001 Sb. o hygienických požadavcích na výrobky přicházející přímo do styku s vodou a vyhlášku MZd. č. 38/201 Sb. o hygienických požadavcích na výrobky určené pro styk s potravinami. Každý vyrobený kus navíc prochází zkouškou vodotěsnosti.
Tříkomorové septiky kruhové
Použití
Biologický septik plní funkci mechanicko-biologického předčištění splaškových odpadních vod z domácností, rekreačních objektů, penzionů, provozoven, apod. Využití nachází především tam, kde je produkce odpadní vody velmi nepravidelná. Za septik se doporučuje osadit zemní filtr jako další stupeň čištění odpadní vody. Přečištěné odpadní vody lze vypouštět dle místních podmínek do vodoteče,dešťové kanalizace, zachytávat do jímky a využít v době vegetace pro zavlažování, příp. na základě povolení odvádět do vsakovací studny,tunelů nebo drenáže.
Popis
Septiky jsou vyráběny jako plastové samonosné nádrže osazované pod terén s obsypem pískem(jemnou zeminou), bez nutnosti obetonování. Biologický septik je vyroben jako tříkomorová nádrž, kde dochází v jednotlivých komorách k oddělení a sedimentaci nerozpustných látek, k anaerobní stabilizaci kalu a zachycení plovoucích nečistot. Středový vstupní otvor umožňuje kontrolu stavu v septiku a přístup k odčerpání kalu z jednotlivých komor. K zakrytí nádrže slouží plastový pochůzný poklop. Na odtoku je proveden norný přepad, kde je možno odebírat vzorky odpadní vody. Nátok a odtok je proveden, dle požadavku na kanalizační potrubí DN 100 - 150.
Technické provedení septiku může být upraveno pro konkrétní podmínky (směrové umístění nátokového a odtokového potrubí, příp. úprava výšky montážního vstupu nádrže).
Osazení septiku
Pro osazení septiku se provede stavební jáma o půdorysných rozměrech - průměr nádrže + min 20 cm a hloubce v závislosti na hloubce nátokové kanalizace. Na dně se upraví do roviny betonová deska o tloušťce cca 10-15 cm. Nádrž septiku se osadí do jámy a za postupného napouštění vodou se provádí postupný, rovnoměrný obsyp a zásyp po obvodě nádrže, a to pískem, příp. vytěženou zeminou o menší zrnitosti. V případě vysoké hladiny spodní vody je nutno nádrž obetonovat (nutno konzultovat s výrobcem). Při výšce zásypu nad 70 cm je nutné nad zastropení nádrže cca 5–10 cm osadit např. systém bet. panelů a PZD desek s uložením na rostlém terénu nebo nádrž obetonovat a provést železobetonovou stropní desku. Základní provedení nádrží není pojezdné, proto je nutno dodržovat odstup od kraje nádrží, a to min. 2 m. !!! Pro úpravu pojezdné nádrže je nutno provést osazení systémem stropních panelů nebo nádrž obetonovat a provést železobetonovou stropní desku s pojezdným poklopem (provedení dle zatížení nutno konzultovat s výrobcem).
Provozování septiku
Doporučuje se min. 1x za tři měsíce provést vizuální kontrolu hladin v septiku, příp. odstranit plovoucí nečistoty v poslední komoře a norném přepadu. Při běžném provozním zatížení provést vyčerpání obsahu jednotlivých komor min. 1x ročně, např. cisternovým vozem a likvidovat vhodným způsobem v souladu s platnou legislativou, např. odvozem na větší ČOV nebo využit v zemědělství.Při vyklízení septiku se ponechá v komorách na dně vrstva cca 0,15 m vyhnilého kalu jako očkovací kal.
Technické parametry
Typ | Počet | Objem | Hmotnost | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
EO | D | V | Vt | Vn | Vo | Vp | |||
m3 | m | m | m | m | m | m | kg | ||
SK1-EK | 2-6 | 3 | 1,6 | 1,5 | 0,5-0,7 | 1,35 | 1,3 | 0,1-0,3 | 140 |
SK2-EK | 6-10 | 5 | 2,1 | 1,5 | 0,5-0,7 | 1,35 | 1,3 | 0,1-0,3 | 220 |
SK3-EK | 10-14 | 8 | 2,6 | 1,5 | 0,5-0,7 | 1,35 | 1,3 | 0,1-0,3 | 310 |
SK4-EK | 14-18 | 10 | 2,55 | 2 | 0,5-0,7 | 1,85 | 1,8 | 0,1-0,3 | 390 |
SK5-EK | 18-22 | 12 | 2,75 | 2 | 0,5-0,7 | 1,85 | 1,8 | 0,1-0,3 | 450 |
Vt …0,5 – 0,7 m platí pro standartní provedení
Vt nad 0,7 m nestandartní provedení, viz. popis osazení septiku
Účinnost čištění septiku
Dosahované hodnoty účinnosti čištění odpadni vody při správně provozovaném septiku:
Ukazatel | Dosažené hodnoty |
---|---|
BSK5 | cca 30% |
CHSKCr | cca 50% |
NL | cca 70% |
Kvalita vyčištěné odp. vody na odtoku za zemním filtrem
Dosahované hodnoty vyčištěné odp. vody na odtoku při správně provozovaném septiku a dočištěním na
zemním pískovém filtru a přípustné hodnoty dle NV č. 416/2010:
Ukazatel | Dosahované hodnoty | p | m |
---|---|---|---|
BSK5 | pod 25 mg/l | 30 mg/l | 40 mg/l |
CHSKCr | pod 100 mg/l | 120 mg/l | 150 mg/l |
NL | pod 20 mg/l | 30 mg/l | 40 mg/l |
Septik splňuje
ČSN EN 12566-1:2001+A1:2005 - Malé čistírny odpadních vod do 50 EO - Část 1:Prefabrikované septiky

Tříkomorové septiky S-EK hranaté
Čištění odpadních vod v septicích je dávno užívaný způsob.Septiky, jako jediný čistící stupeň, je možné navrhnout pouze po předchozím souhlasu orgánu hygienické služby pro objekty nejvýše do 20 osob. V ostatních případech se septik může zařadit jako první čistící stupeň nejčastěji před pískový zemní filtr.
Septik musí být bezpodmínečně těsný vůči okolí. Kvalita čištění je pak dána počtem komor, vzájemnou těsností jednotlivých komor a samozřejmě řádným vyklízením /odkalováním/ septiku.
Tyto podmínky splňuje typová řada septiků S-EK.
Tabulka typovýh septiků
Typ nádrže septiku | max.počet EO | Denní průtok/m3/ | Výška | Šířka | Délka | Obsah |
---|---|---|---|---|---|---|
S1-EK | 6 | 0,9 | 1500 | 1000 | 2000 | 3,0 |
S2-EK | 8 | 1,2 | 1500 | 1200 | 2000 | 3,6 |
S3-EK | 10 | 1,5 | 1700 | 1500 | 2000 | 5,1 |
S4-EK | 15 | 2,25 | 2000 | 1700 | 2000 | 6,8 |
S5-EK | 20 | 3,0 | 2000 | 2000 | 3000 | 12,0 |
Firma Ekocis vyrábí typové septiky jako tříkomorové s vestavěným anaerobním filtrem v poslední komoře. Jsou svařeny z konstrukčních PP desek s prakticky neomezenou životností. Sváry jsou kontrolovány a nepropustnost je garantovaná.
Použití
Septiky jsou vodotěsné nádrže, opatřené přítokovým a odtokovým otvorem. Jsou tvořeny třemi komorami, které jsou navzájem odděleny příčkami s otvory. Místo nátoku a odtoku je označeno a světlost je DN 100-200. Do každé komory je zajištěn přístup vstupním otvorem, který je zakryt odnímatelným poklopem.
Obsluha a údržba
Septiky je nutné kontrolovat a odkalovat min.1 x za rok a zůstatkové kaly likvidovat s ohledem na životní prostředí.
Stručný popis pro osazování do terénu
Septiky jsou z provozních důvodů v určitých časových intervalech vyprazdňovány.To znamená, že po určitou dobu není vytvořen protitlak proti tlaku zeminy. Z tohoto důvodu je třeba věnovat způsobu osazení velkou pozornost, aby nedošlo k deformaci nebo poškození výrobku. Vhodný způsob osazení do terénu při výskytu spodní vody je nutno konzultovat s výrobcem.Nedoporučujeme manipulaci s výrobkem pod teplotou 5 st.C.
Osazení do terénu
- Vykopání stavební jámy vč.potrubí (rozměry dle velikosti nádrže zvětšené o manipulační prostor)
- Na dně jámy proveďte vodorovnou základovou desku z betonu tl.200 mm, nejlépe zpevněné armovací sítí. Rozměry desky jsou dány rozměry septiku zvětšené na každé straně o 200 mm.
- Usadte septik na zatuhlou vyzrálou desku.
- Septik začněte plnit vodou a současně začněte obsypávat nebo betonovat plášt septiku. Rozdíl mezi výškou hladiny vody a zásypem nesmí překročit 300 mm.
- Zakrytí septiku /z polypropylénu/ je pochozí max.do 150 kg. Zakrytí musí být opatřeno snadno odnímatelnými kryty o rozměru, který umožní vyklízení všech septikových komor. Doporučený rozměr vstupů je 60 x 60 x 25 cm, tímto je dána max.výška nadloží.
- Uložení septiku-min.vzdálenost od budovy je 1metr. Vzdálenost od domovních studní min.5 m, od veřejných min.12 m.
- Při nebezpečí spodní vody je nutno septik upravit proti spodní vodě, např.límce proti vztlaku, atypické výztuhy apod.
Návod k použití
Septiky S1-EK až S5-EK lze osadit tam, kde není trvalý provoz u malých zdrojů znečištění a nelze připojit ČOV.
Septiky se nejčastěji osazují jako první stupeň čištění před pískový nebo jiný filtr/viz.produkt zemní filtry ZF-EK/
