Jak vybrat sprchové dveře

Kdy je vhodné zvolit sprchové dveře do niky?

Pokud preferujete rychlou sprchu před vanou a máte v koupelně niku (nika=vyzděný výklenek), nebo se ji chystáte zhotovit, jsou sprchové dveře správným řešením. Dveře v nice nemají boční skleněné stěny, což zaručuje snadnější údržbu, ale také celková stabilita sprchy (hlavně u širších rozměrů) je na daleko lepší úrovni. Snadnou údržbu ocení každá žena hospodyně a vyšší stabilitu a pevnost mohou ocenit osoby se sníženou pohyblivostí, pro které je vhodné vybrat dveře s bezbariérovým vstupem. Bezbariérový vstup tvoří extra nízká prahová lišta, kterou najdete u bezrámových a některých polorámových typů. Některé typy prahovou lištu vůbec nemají.

Pokud niku nemáte, lze vybrané typy doplnit o boční skleněnou stěnu, čímž vytvoříte plnohodnotný rohový sprchový kout.

Jaké otevírání zvolit?

Na výběr je 5 typů:

  1. jednokřídlé
  2. dvoukřídlé tzv. lítačky
  3. otočné resp. pivotové
  4. posuvné
  5. skládací resp. zalamovací

Jaké otevírání zvolit?

Jednokřídlé otvírání

Jednokřídlé otvírání

Jednokřídlé pantové sprchové dveře nabízí nejširší vstup, ale hodí se spíše do prostornějších koupelen, jelikož při otevření zabírají další místo. Některé typy umožňují zavření dveří i směrem dovnitř sprchy, čímž můžete získat alespoň dočasný odkládací prostor v koupelně např. na koš s prádlem apod. Křídlové dveře mohou mít také zapuštěné panty ve skle, což zajišťuje snadnou údržbu a zlepšuje celkový vzhled. Mezi menší nevýhodu pantových dveří patří skapávání vody na podlahu při výstupu ze sprchy. Dveře sice mají v dolní části okapničky, ale i tak se nějaká voda ven dostane.

Dvoukřídlé otvírání

Dvoukřídlé otvírání

Dvoukřídlé pantové sprchové dveře nabízí nejširší vstup, ale hodí se spíše do prostornějších koupelen, jelikož při otevření zabírají další místo. Některé typy umožňují zavření dveří i směrem dovnitř sprchy, čímž můžete získat alespoň dočasný odkládací prostor v koupelně např. na koš s prádlem apod. Křídlové dveře mohou mít také zapuštěné panty ve skle, což zajišťuje snadnou údržbu a zlepšuje celkový vzhled. Mezi menší nevýhodu pantových dveří patří skapávání vody na podlahu při výstupu ze sprchy. Dveře sice mají v dolní části okapničky, ale i tak se nějaká voda ven dostane.

Otočné tzv. pivotové

Otočné tzv. pivotové

Otočné dveře tzv. pivotové jsou velice podobné jednokřídlým. Rozdíl je pouze v posunutém závěsu-pantu, který zmenšuje šířku dveří při plném otevření, protože dveře zasahují z části i dovnitř sprchy. Lze je tedy s rozumem použít i v menších koupelnách.

Posuvné dveře

Posuvné dveře

Posuvné dveře jsou dlouhodobě nejoblíbenější a jsou vhodné především do malé koupelny. Při plném otevření nezabírají žádné místo, mají ale nejmenší šíři vstupu ze všech pěti typů. Posuvný mechanizmus může být kluzný nebo kolečkový. Kolečka, resp. pojezdy mohou být odklápěcí, dvojité a ložiskové pro delší životnost i komfort používání. Celý mechanizmus je potřeba udržovat čistý pro bezproblémový chod.

Skládací nebo také zalamovací

Skládací nebo také zalamovací

Skládací, nebo také zalamovací sprchové dveře řeší velice dobře otázku širokého vstupu v malé koupelně. Tyto dveře se vždy otevírají směrem dovnitř sprchy, a to na téměř celou šířku, díky čemuž také můžete získat alespoň další dočasný odkládací prostor.

Materiály a design

Rámové nebo bezrámové?

Rámové dveře mají perfektní stabilitu, proto je lze zakoupit i v těch nejširších provedeních a to až do 200 cm. Díky rámům, tu také nehrozí únik vody. Bezrámové dveře mají často decentní design, proto je volte tam, kde nemají ztvárňovat dominantu prostoru. Tato varianta může propustit trochu vody, čtěte prosím pečlivě popis výrobce.

Alu profily - rámy dveří

Velká část ALU profilů sprchových dveří se vyrábí v lesklé povrchové úpravě chrom, stříbro a leštěný ALU. V současné době jsou ale stále oblíbenější barevné varianty, především bílá a černá. I tyto barvy se do koupelny jistě hodí a jsou symbolem moderního a nadčasového vzhledu. V matném provedení lze vybírat ze Satin a matný ALU.

Sklo nebo plast?

Výplně sprchových dveří tvoří nejčastěji bezpečnostní sklo. To dále rozdělujeme dle jeho tloušťky na 4, 5, 6 a 8 mm. Větší tloušťka zajistí daleko vyšší bezpečnost i stabilitu výrobku. Základní skla 4 a 5 mm se při větším dotyku často prohýbají, naopak skla 6 a 8 mm už jsou opravdu pevná. Dále můžete vybírat základní čiré tzv. transparentní sklo, nebo ze spousty typů neprůhledných výplní např.: sklo s bílým pruhem či dekorem, Grape atd.

Alternativou ke sklu je plast polystyrol. Mezi jeho největší výhody patří nízká cena, menší riziko poškození a daleko menší hmotnost celého výrobku. Nejčastěji se tyto sprchové dveře instalují do hotelů a nájemných bytů.

Povrchová úprava skla

Kvalitní, ale i cenově dostupné sprchové dveře mají skla ošetřeny technologií, která zabraňuje usazovaní vodního kamene. Každý výrobce pro tuto technologii používá jiný název např.: Coated glass, Glass Protect, Easy Clean, RothETC atd., obecně se jedná o povrchovou úpravu skla, jak v čirém, tak neprůhledném provedení. Sadu nano ochrany pro obnovení, nebo i první použití na vaší sprchové zástěně můžete dokoupit od výrobce ROTH pod názvem RothETC Complete Care.

Bezrámový
Rámový
Rám chrom
Rám černý
Rám bronz
S vaničkou
Se sprchovým žlabem

Instalace na vaničku nebo na podlahu?

Rozhodnutí je jen na Vás. Všechny sprchové dveře lze instalovat na čtvercovou nebo obdélníkovou sprchovou vaničku, nebo na podlahu společně se sprchovým žlabem. Instalace na podlahu představuje elegantní, ale i praktické řešení, jelikož nevzniká žádný vstupní práh. Celý sprchový prostor je v jedné rovině s podlahou což umožňuje bezpečné používání pro všechny uživatele vč. seniorů. I sprchovou vaničku lze dnes zapustit (dle typu) do podlahy. Jedná se ale o náročnější řešení, které se hodí především do novostaveb.

Co znamená levá resp. pravá a L/P varianta?

Některé typy sprchových dveří jsou vyráběny v levé a pravé variantě. Strana otevírání se řídí pokyny níže. Pokud jsou dveře tzv. univerzální (L/P), lze je při instalaci otočit a zvolit si tak požadovanou stranu otevírání.

  • levá varianta - otevírání zprava doleva
  • pravá varianta - otevírání zleva doprava
  • L/P - univerzální levá i pravá varianta, dveře stačí otočit o 180 stupňů
Údržba = čistota a delší životnost

Údržba = čistota a delší životnost

Vodní kámen je největší nepřítel koupelen, proto je nutná pravidelná údržba, ale i prevence. Na vodovodní řád lze nainstalovat změkčovací filtr, který zamezuje tvorbě vodního kamene. Jelikož se ale jedná o poměrně drahé zařízení je pro spoustu hospodyň klasickým řešením hadřík, nebo houbička a speciální čistící přípravek. Zejména u barevných variant profilů je potřeba používat správné čistící prostředky, dle návodu výrobce. Skleněné výplně lze vyčistit běžným čistícím prostředkem na sklo, nebo speciálním např.: Sanswiss Power Cleaner.

Neváhejte a nechte se inspirovat naší širokou nabídkou sprchových dveří.

Série sprchových dveří