Jak vybrat sprchovou baterii

Prvním pravidlem je, že sprchová baterie by měla být ze stejné designové řady baterií, kterou budete instalovat v celé koupelně. Baterie bude následně ladit s umyvadlovou, vanovou či bidetovou.

Instalace sprchové baterie

Nástěnná rozteč 100 nebo 150 mm
Nástěnná rozteč 100 nebo 150 mm

Základní a všem známý typ sprchové baterie se instaluje na stěnu a zahrnuje dvě rozteče. Do starých staveb je rozteč přívodu vody 100 mm, do novostaveb je to 150 mm. Právě pro rozteč 150 mm je nabídka mnohem širší, jelikož se dnes jedná o standardní řešení, které najdeme ve většině domácností. Tyto typy se dále dělí na baterie s dolním, nebo vrchním sprchovým vývodem. S dolním vývodem se používají s klasickou sprchovou hadicí a držákem na zeď. S vrchním vývodem jsou baterie připravené na instalaci sprchového sloupu.

Termostatická
Termostatická

Z hlediska komfortu a bezpečí doporučujeme do každé sprchy termostatickou baterii. Je to pohodlí, na které si velice rychle zvyknete. Odpadá zdlouhavé nastavování požadované teploty vody, nastavenou teplotu udržuje baterie sama.  Obsahuje i bezpečnostní dětskou pojistku a tím chrání proti opaření. Termostatické baterie můžete zakoupit pouze v rozteči 150 mm, nebo jako podomítkové.

Podomítková
Podomítková

Dalším typem sprchové baterie je podomítková. Jak název napovídá, tento typ se instaluje na zeď, ale tělo a přívody vody jsou skryté pod omítkou čímž dotváří celkový elegantní dojem sprchového prostoru. Toto řešení se nejlépe hodí do moderní a nadčasové koupelny. Podomítkové baterie dále rozdělujeme dle počtu vývodů. Podomítkovou betrii do sprchy volíme s jedním, nebo dva vývody. Na tyto vývody se připěvňuje buď jen ruční sprcha (1 vývod), nebo ruční a hlavová sprcha (2 vývody). Více v článku: Jak vybrat podomítkovou baterii.

Výbava a design

Kvalitní, ale i cenově dostupné baterie jsou dnes osazeny keramickou kartuší, která zaručuje delší životnost a pohodlné ovládání. Pokud nechcete dokupovat veškeré příslušenství jako sprchovou hadici, hlavu a držák, můžete vybírat z kompletních sprchových setů, které jsou navíc designově sladěny. Další variantou ke sprchové baterii je sprchový sloup. Jedná se o klasické, moderní i retro řešení, které utvoří elegantní dojem sprchového prostoru.

Výbava a design
Údržba = čistota a delší životnost

Údržba = čistota a delší životnost

Vodní kámen je největší nepřítel koupelen, proto je nutná pravidelná údržba, ale i prevence. Na vodovodní řád lze nainstalovat změkčovací filtr, který zamezuje tvorbě vodního kamene. Jelikož se ale jedná o poměrně drahé zařízení je pro spoustu hospodyň klasickým řešením hadřík, nebo houbička a speciální čistící přípravek. Zejména u barevných variant baterií jako např.: bílá, černá apod. je potřeba používat správné čistící prostředky, dle návodu výrobce.

Neváhejte a nechte se inspirovat naší širokou nabídkou sprchových baterií.

Série sprchových baterií