Jak vybrat sprchovou vaničku

Sprchové vaničky instalujeme pod sprchové kouty resp. zástěny. Základním pravidlem je, že tvarem a rozměrem musí vanička odpovídat sprchové zástěně pod kterou ji budeme instalovat.

Tvar a rozměry

Z tvarů jsou na výběr vaničky čtvrtkruhové, čtvercové, obdélníkovéasymetrické, pětiúhelníkové a půlkruhové. Jak už je zmíněno výše, tvar a rozměr vaničky musí vždy odpovídat sprchovému koutu pro který je určena. Nezapomeňte také u čtvrtkruhových typů na Radius R, který udavá poloměr zaoblení (viz. kapitola Radius R). Pokud máte vaničku pod sprchové dveře do niky, je pro Vás důležitá šířka, která musí opět odpovídat šířce dveří a hloubka zase vaší nice.

Nabídka rozměrů sprchových vaniček je velmi široká. Mezi nejběžnější rozměry stále patří 80x80, 90x90 a 100x100 cm. Tyto rozměry se hodí převážně do malých a menších koupelen. Do větších koupelen jsou vhodné obdélníkové a asymetrické tvary. Ty nabízí větší rozměry a tím i více prostoru, který mohou ocenit jak mladí pro sprchu ve dvou, tak senioři na vozíku apod.

Ukázka tvaru sprchové vaničky: čtverec
Ukázka tvaru sprchové vaničky: čtvrtkruh
Ukázka tvaru sprchové vaničky: obdélnik
Ukázka tvaru sprchové vaničky: pětiúhelník
Ukázka tvaru sprchové vaničky: půlkruh
Ukázka tvaru sprchové vaničky: asymetrická čtvrtkruhová
Hluboká sprchová vanička
Hluboká sprchová vanička

Nízká nebo hluboká?

Z hlediska bezpečnosti a komfortu používání lze jednoznačně doporučit nízké vaničky. Při vstupu i výstupu ze sprchového prosotoru nebudete muset vyloženě zdolávat převýšení vysoké vaničky, což je veliké plus, které ocení snad všichni uživatelé. Nízké vaničky jsou také stabilnější a celkově pevnější. Hluboké vaničky lze napustit vodou (mají uzávěr výtoku), čímž můžete částečně nahradit koupelnovou vanu. Toto řešení je vhodné zejména pro rodiny s malými dětmi. V těchto vaničkách lze snadno vyprat drobné prádlo, nebo vykoupat malé děti.

Radius R - zaoblení u čtvrtkruhových vaniček

U čtvrtkruhových ale i asymetrických vaniček je potřeba udržet stejný poloměr zaoblení tzv. Radius, jako bude mít sprchový kout, který společně s  vaničkou použijete. Nejčastěji se jedná o R550 a R500, ale můžete se setkat i s R480, R700 apod.

Rádius - technický popis

Na obrázku je uvedeno co je potřeba na vaničce změřit pro určení jejího rádiusu, míra Y je pouze orientační, protože je velmi obtížně měřitelná. Jde o rovnou boční část vaničky, než se začne stáčet do zakřivení rádiusu.

Dále podle přiloženého PDF souboru, který si otevřete, určete radius. Hodnoty jsou uvedeny v mm a mohou se mírně lišit. Měřená vanička nesmí být zapuštěna pod obkladem.

Rádius R500   Rádius R550
X Y Z   X Y Z
800 300 924   800 250 90 
900 400 1065   900 350 1045
1000 500 1207   1000 450 1186

Materiály

V současné době nabízíme vaničky akrylátové, keramické, z litého mramoru, ale i smaltované (ocelové, plechové). Akrylátové sprchové vaničky jsou velmi oblíbené zejména z důvodu finanční dostupnosti, jsou také lehké a teplé na dotek. Akrylát je moderním materiálem, jedná se o dobře tvarovatelný a tvrdý termoplast. Vaničky z litého mramoru jsou výjimečné dlouhodobou životností a vysokou odolností. Litý mramor se vyznačuje dokonale hladkým a rovným povrchem, snadno se udržuje a je velmi pevný a stabilní. Od těchto vlastností se odvíjí i větší hmotnost těchto vaniček pohybující se od 40 do 150 kg dle velikosti. Podobným robustním materiálem je i keramika. Tyto vaničky jsou pevné, odolné, dobře se udržují a obsahují vždy protiskluznou povrchovou úpravu. Stálicí v naší nabídce jsou i vaničky smaltované, jinak řečeno plechové nebo ocelové, které jsou za výhodnou cenu.

Sifon

Ke každé sprchové vaničce budete potřebovat vhodný vaničkový sifon. Musíte vybrat stejný průměr sifonu jako má vanička odpad. Nejčastěji se jedná o průměry 50, 60 a 90 mm. Průměr odpadu také udává průtok vody. Pokud máte např. masážní systém je vhodné zvolit větší průměr aby mohla všechna voda včas odtéct. Vaničkové sifony mohou být i v nízkém provedení a jsou vhodné zejména pro nízké vaničky.

Ukázka tvaru sprchové vaničky: čtverec
Na nožičkách sprchová vanička
Na podlahu sprchová vanička
Zapuštěná sprchová vanička

Instalace

Vaničky lze dle typu instalovat na nožičky, podlahu nebo zabudováním do podlahy. Na nožičky nejčastěji instalujeme hluboké vaničky z akrylátu, ale i nízké v případu, že se pod vaničku nevejde sifon. Na podlahu mohou přijít nízké vaničky z akrylátu, litého mramoru, keramiky i plechu. Pro zapuštění do podlahy volte vaničku z litého mramoru.

  • Velice důležité je umístění odpadu na vaničce. To by mělo vždy odpovídat s umístěním vašeho odpadu pod vaničkou.
  • Nezapoměnte také na sanitární silikon, kterým utěsníte přechod mezi zdí, vaničkou a sprchovou zástěnou.
  • Vaničky jsou z výroby vyspádované, usazují se proto na vodorovnou podlahu.
  • Pokud budete vaničku podezdívat, přijdete o záruku. Používejte proto vždy výrobcem doporučené podpěry resp. nožičky.

 Tak neváhejte a nechte se inspirovat naší nabídkou.

Série sprchových vaniček