Jak vybrat sprchový kout

Sprchové kouty nebo také obecně zástěny, jsou dlouhodobě nejoblíbenějším řešením sprchového prostoru. Nabízí jednoduchou a rychlou instalaci zpravidla do rohu koupelny a oproti vaně šetří energii i vodu.

Jaký tvar zvolit?

Na výběr je 6 tvarů:

 1. čvrtkruhové (pozor na Radius - zaoblení)
 2. čtvercové
 3. obdélníkové
 4. asymetrické (pozor na Radius - zaoblení)
 5. pětiúhelníkové
 6. půlkruhové

Doslova bestsellery jsou čtvrkruhy s posuvným otevíráním, které se hodí především do malých koupelen. Čtvercové kouty jsou o kousek prostornější než čtvrtkruhové, ale stále nezabírají tolik místa. Obdélníkový tvar nabízí nejvíce rozměrových kombinací a dostatek prostoru i pro tělesně omezené osoby a seniory. Speciální řešení nabízí kouty čtvrtkruhové asymetrické, které šetří místo díky zaoblenému rohu, ale téměř neomezují menším sprchovým prostorem. Pětiúhelníkové a půlkruhové typy jsou převážně designovou záležitostí a mohou se hodit do atypyckých interiérů.

Radius R - zaoblení u čtvrtkruhů

U čtvrtkruhových a asymetrických koutů je potřeba udržet stejný poloměr zaoblení tzv. Radius, jako bude mít sprchová vanička, kterou popř. použijete. Nejčastěji se jedná o R550 a R500, ale můžete se setkat i s R480, R700 apod. pro které pak bude problém sehnat vaničku se stejným radiusem. Při instlaci na podlahu se sprchovým žlabem Vás radius nemusí trápit.

Jaké otevírání zvolit?

Na výběr je 5 typů otevírání:

 1. jednokřídlé
 2. dvoukřídlé tzv. lítačky
 3. otočné resp. pivotové
 4. posuvné
 5. skládací resp. zalamovací
Jednokřídlé otvírání

Jednokřídlé otvírání

Jednokřídlé otevírání nabízí nejširší vstup, ale hodí se spíše do prostornějších koupelen, jelikož při otevření zabírají další místo. Některé typy umožňují zavření dveří i směrem dovnitř sprchy, čímž můžete získat alespoň dočasný odkládací prostor v koupelně např. na koš s prádlem apod. Křídlové dveře mohou mít také zapuštěné panty ve skle, což zajišťuje snadnou údržbu a zlepšuje celkový vzhled. Mezi menší nevýhodu pantových dveří patří skapávání vody na podlahu při výstupu ze sprchy. Dveře sice mají v dolní části okapničky, ale i tak se nějaká voda ven dostane.

Dvoukřídlé otvírání

Dvoukřídlé otvírání

Dvoukřídlé otevírání nabízí nejširší vstup, ale hodí se spíše do prostornějších koupelen, jelikož při otevření zabírají další místo. Některé typy umožňují zavření dveří i směrem dovnitř sprchy, čímž můžete získat alespoň dočasný odkládací prostor v koupelně např. na koš s prádlem apod. Křídlové dveře mohou mít také zapuštěné panty ve skle, což zajišťuje snadnou údržbu a zlepšuje celkový vzhled. Mezi menší nevýhodu pantových dveří patří skapávání vody na podlahu při výstupu ze sprchy. Dveře sice mají v dolní části okapničky, ale i tak se nějaká voda ven dostane.

Otočné tzv. pivotové

Otočné tzv. pivotové

Otočné tzv. pivotové otevírání jsou velice podobné jednokřídlým. Rozdíl je pouze v posunutém závěsu-pantu, který zmenšuje šířku dveří při plném otevření, protože dveře zasahují z části i dovnitř sprchy. Lze je tedy s rozumem použít i v menších koupelnách.

Posuvné dveře

Posuvné dveře

Posuvné dveře jsou dlouhodobě nejoblíbenější a jsou vhodné především do malé koupelny. Při plném otevření nezabírají žádné místo, mají ale nejmenší šíři vstupu ze všech pěti typů. Posuvný mechanizmus může být kluzný nebo kolečkový. Kolečka, resp. pojezdy mohou být odklápěcí, dvojité a ložiskové pro delší životnost i komfort používání. Celý mechanizmus je potřeba udržovat čistý pro bezproblémový chod.

Skládací nebo také zalamovací

Skládací nebo také zalamovací

Skládací, nebo také zalamovací dveře řeší velice dobře otázku širokého vstupu v malé koupelně. Tyto dveře se vždy otevírají směrem dovnitř sprchy, a to na téměř celou šířku, díky čemuž také můžete získat alespoň další dočasný odkládací prostor.

Materiály a design

Rámové nebo bezrámové?

Rámové kouty se nezřídka stávají dominantou koupelny. Robustní provedení a výrazný design tomu často rády napomáhají. Díky rámům, tu také nehrozí únik vody. Bezrámové dveře mají často decentní design, proto je volte tam, kde nemají ztvárňovat dominantu prostoru. Tato varianta může propustit trochu vody, čtěte prosím pečlivě popis výrobce.

Alu profily - rámy

Velká část ALU profilů sprchových koutů se vyrábí v lesklé povrchové úpravě chrom, stříbro, chrom/stříbro a leštěný ALU. V současné době jsou ale stále oblíbenější barevné varianty, především bílá a černá. I tyto barvy se do koupelny jistě hodí a jsou symbolem moderního a nadčasového vzhledu. V matném provedení lze vybírat ze Satin.

Sklo nebo plast?

Výplně sprchových dveří tvoří nejčastěji bezpečnostní sklo. To dále rozdělujeme dle jeho tloušťky na 4, 5, 6 a 8 mm. Větší tloušťka zajistí daleko vyšší bezpečnost i stabilitu výrobku. Základní skla 4 a 5 mm se při větším dotyku často prohýbají, naopak skla 6 a 8 mm už jsou opravdu pevná. Dále můžete vybírat základní čiré tzv. transparentní sklo, nebo ze spousty typů neprůhledných výplní např.: sklo s bílým pruhem či dekorem, Grape atd.

Alternativou ke sklu je plast polystyrol. Mezi jeho největší výhody patří nízká cena, menší riziko poškození a daleko menší hmotnost celého výrobku. Nejčastěji se tyto sprchové dveře instalují do hotelů a nájemných bytů.

Povrchová úprava skla

Kvalitní, ale i cenově dostupné sprchové kouty mají skla ošetřeny technologií, která zabraňuje usazovaní vodního kamene. Každý výrobce pro tuto technologii používá jiný název např.: Coated glass, Glass Protect, Easy Clean, RothETC atd., obecně se jedná o povrchovou úpravu skla, jak v čirém, tak neprůhledném provedení. Sadu nano ochrany pro obnovení, nebo i první použití na vaší sprchové zástěně můžete dokoupit od výrobce ROTH pod názvem RothETC Complete Care.

Rámy
Bezrámový
Rámový
Na podlahu
Rámový

Instalace na vaničku nebo na podlahu?

Rozhodnutí je jen na Vás. Všechny sprchové kouty lze instalovat na čtvercovou nebo obdélníkovou sprchovou vaničku, nebo na podlahu společně se sprchovým žlabem. Instalace na podlahu představuje elegantní, ale i praktické řešení, jelikož nevzniká žádný vstupní práh. Celý sprchový prostor je v jedné rovině s podlahou což umožňuje bezpečné používání pro všechny uživatele vč. seniorů. I sprchovou vaničku lze dnes zapustit (dle typu) do podlahy. Jedná se ale o náročnější řešení, které se hodí především do novostaveb.

Co znamená levá resp. pravá a L/P varianta?

Některé typy sprchových koutů jsou vyráběny v levé a pravé variantě. Strana otevírání se řídí pokyny níže. Pokud jsou dveře tzv. univerzální (L/P), lze je při instalaci otočit a zvolit si tak požadovanou stranu otevírání.

 • levá varianta - otevírání zprava doleva
 • pravá varianta - otevírání zleva doprava
 • L/P - univerzální levá i pravá varianta, dveře stačí otočit o 180 stupňů
Údržba = čistota a delší životnost

Údržba = čistota a delší životnost

Vodní kámen je největší nepřítel koupelen, proto je nutná pravidelná údržba, ale i prevence. Na vodovodní řád lze nainstalovat změkčovací filtr, který zamezuje tvorbě vodního kamene. Jelikož se ale jedná o poměrně drahé zařízení je pro spoustu hospodyň klasickým řešením hadřík, nebo houbička a speciální čistící přípravek. Zejména u barevných variant profilů je potřeba používat správné čistící prostředky, dle návodu výrobce. Skleněné výplně lze vyčistit běžným čistícím prostředkem na sklo, nebo speciálním např.: Sanswiss Power Cleaner.

Neváhejte a nechte se inspirovat naší širokou nabídkou sprchových koutů.

Série sprchových koutů